3H Ajvar i kruh

Preporučena donacija 40

Ajvar je neizostavan dio zimnice i omiljeni namaz za kruh, posebno tijekom jeseni. Zato na ovoj radinici radimo oboje: ajvar i kruh na zdravi način.

Svaka regija ima svoj recept za ajvar, pa i svaka osoba koja ga priprema ima svoju “tajnu” recepturu za najbolji ajvar.

Glavni sastojci su uvijek ajvar paprika, luk i patlidžan. Neki vole namirnice samo kuhati, drugi ih prvo peku pa potom kuhaju, a ja te pozivam da isprobaš sirovi ajvar. I da ga iskombiniraš sa, čime drugim nego, sirovim kruhom (za koji ti treba ili dehidrator ili pećnica). Uz to dobit ćeš ješ dva dodatna recepta.

Zašto sirovi ajvar?

Sirovi ajvar potpuno je prirodan, a i dalje ima specifičan okus. S obzirom na to da nema kuhanja, nema gubitka nutrijenata, tako da su očuvani svi vitamini i minerali. 

Pored toga, ovo je najbrži i najpraktičniji ajvar na svijetu. Sastojke možeš i smrznuti te svoj ajvar pripremiti za nekoliko minuta bilo kad tijekom godine (može stajati u hladnjaku 3-5 dana).

Možda ćeš pomisliti kako je praktičnije napraviti klasični ajvar u velikim količinama i držati ga u teglicama kao zimnicu, ali izrada sirovog ajvara je toliko brza da nema potrebe raditi velike količine. A nutritivna razlika je toliko velika da jedna teglica sirovog sadrži isto nutrijenta kao 10 teglica kuhanog i pećenog. Tako da, kad sve zbrojiš i oduzmeš sirovi ajvar je i zdravija i praktičnija opcija. 

Ulog u ovu radionicu donijet će ti:

  • video pripremu 2 recepta: 1. sirovi ajvar i 2. sirovi kruh (tako da odmah testiraš o čemu pričam)
  • 2 gratis pisana recepta: 1. dehidrirani ajvar i 2. mediteranski sendivč (tost) kruh 
  • dizajnersku knjižicu 3H Ajvar i kruh (prateći pdf s radionice sa receptima, uputama, savjetima, pojašnjenjima)

Zašto sirovi kruh?

Kupovni kruh često sadrži konzervanse, visok udio šećera, soli i masti, nepotrebne aditive i puni tvoj organizam mnoštvom praznih kalorija (ima nisku nutritivnu vrijednost) i uzrokuje pojavu sluzavosti organizma. Sirovi kruh je čist i sadrži samo 100% prirodne sastojke. 

I prilikom pripreme sirovog kruha (u dehidratoru ili pećnici), tvoj će dom biti također ispunjen finim mirisom svježe pečenog kruha. Sirovi kruh nije samo ukusan, već i ispunjen zdravljem – pažljivo dehidriran na 42 stupnja, on čuva sve hranjive tvari i enzime koje tijelo treba. Konzumacijom ovog kruha osjećat ćeš razliku u energiji i probavi jer je bogat vlaknima i hranjivim tvarima.

Zašto live radionice kad mogu koristiti samo recept?

Kaže se da papir trpi svašta; ovo se posebno odnosi na recepte.
Hoće li pisani recept 
biti ukusan i kako će na kraju „ispasti“ uvijek je pitanje.

Ponekad recepti nisu dovoljno jasni i tek kad ga kreneš praviti shvatiš da imaš još 100 nejasnoća, pitanja o zamjeni sastojaka,
da ti nešto ne ide kako treba, da na kraju ne izgleda kao na 
slici…
i onda jednostavno odustaneš.


Kad uživo vidiš pripremu recepta pitanja nestaju sama po sebi,
a na ona koja se (po)jave dobiješ instant odgovor